Big Dog Events

 

BIG DOG BASEBALL TOURNAMENTS

MEMORIAL DAY WEEKEND
May 23-24-25, 2014


"BELGIAN DAYS” WEEKEND FESTIVAL
July 11-12-13, 2014

     Camping and Hotel information.

 



 

 

    About Big Dog Baseball

The Mission of Brussels Big Dogs is to manage, serve, and promote The Game of Baseball in Southern Door County, at all levels of play; to assist member teams and participants in their various forms of involvement with the game; to promote good sportsmanship; and to encourage and facilitate the involvement of as many people as possible in baseball activities.
 

Directions

 
From Green Bay
  • Merge onto Hwy 57 North
  • Turn LEFT onto C
  • Turn RIGHT onto DK
  • Turn RIGHT onto Junction Rd

From Sturgeon Bay
  • Merge onto Hwy 57 South
  • Turn RIGHT onto H
  • Turn LEFT onto DK
  • Turn LEFT onto Junction Rd

    Big Dog News

For information or questions on tournaments email: info@brusselsbigdogbaseball.com 

 

 


 

    All Team Information

There are a few people who still owe for their socks as well as registration.  Please get that to Heidi or Tonya ASAP!!












Please remember to complete the Code of Conduct form.

    Big Dogs 8U Roster and News

2014 8U Roster


Matthew Malvitz #2

Caleb Rass #6

Trevor Englebert #7

Drew Daoust #8

Tyler Neinas #9

Brock Englebert #10

Blake Guilette #11

Cole Rass #12

Braylon Berg #13

Caden Pierre #15

Noah Rass #26

Tyler Plzak #27

Gaige Geisel #30

Braden Delveaux #31

Drew DeClark #99




 

    Big Dogs 8U Schedule

Practice:


2014 Tournament Schedule:

June 13-15: @ DePere Quarry Park (take Hwy 41 South to Scheuring Rd exit, turn right and follow Scheuring Rd to Quarry Park Rd and turn right and then follow to park)
                   Saturday (June 14th): 9am vs Shawano on Field #1
                                                   1:30pm vs DePere on Field #2
                                                   6:00pm vs Pulaski on Field #1

                   Sunday (June 15th): 9am vs TBD determined by seeding; could be either Field 1 or 2 depending.
                                                 12:00pm vs TBD Championship game or 3rd place game depending on finish from 9am game.

June 27-29:  @ Oconto
Saturday, June 28, 9:15am vs Bonduel, Field #4
Saturday, June 28, 2pm vs Pulaski, Field #4
Placement games can be anywhere depending on seeding in pool - can be Saturday or Sunday

    Big Dogs 9U Roster and News

2014 9U Roster

Hunter Malvitz #4

Alec Guilette #6

Jacob DeFere #9

Derek Schinktgen #11

Lance LeGrave #12

Will Jandrin #12

Christian Counard #13

Jonas Jandrin #18

Dylan Taylor #23

Jared Hawkey #24

Jaden Diller #25

Tyler Neinas

Coaches:  Tom Schinktgen, Jeff LeGrave



 

    Big Dogs 9U Schedule

Practice: Tues/Thursday 5:30-7pm at Brussels Park

2014 Tournament Schedule:



June 6-8 - @ Lux-Casco: Thursday, June 5,  4:45pm vs LC Spartans 10U - Casco Village Park Field
                                      Saturday, June 7, 9:40am vs Antigo 10U - Luxemburg Community Center Field
                                       Saturday, June 7, 4:20pm vs LC Spartans - Casco Village Park Field - 9U Championship Game 

June 20-22 @ Wrightstown - Friday, June 20, 5pm vs Newton 9U, Field #3 (Elementary)
                                          Saturday, June 21, 8:30am vs Allouez 9U, Field #3
                                          Saturday, June 21, 11:30am vs Wrightstown 9U, Field #1 (Corner)
                                          Saturday, June 21st 3:30 pm Championship and 3rd place games - either Field 1 or 2

June 27-29 @ Oconto -
Friday, June 27, 4pm vs Shawano, Field #7
Saturday, June 28, 10:45am vs Escanaba, Field #3
Saturday, June 28, 3pm vs Pulaski, Field #1
If finish first in pool, championship games are Sunday at 8am, either Field 1 or 2



July 11-13 Belgian Days - TBD 


 

    Big Dogs 10U Roster and News

2014 10U Roster

Nic Pierre #3

Joey Jeanquart #6

Charlie Neinas #9

Austin Farley #10

Jay Mahnke #13

Shaun Tooley #14

Brodie Overbeck #23

Jared Hawkey #24

Drew Rass #33

Logan Jeanquart #35

David Willming

 

Coaches: Dave Neinas, Shannon Rass, Dean DeFere

    Big Dogs 10U Schedule

Practice:

Sandlot Tournament (Green Bay) Schedule: May 30th -Jun 1st

Friday, May 30th: 7:15pm
Saturday, May 31st: 11am;  psssibly 7pm depending on seeding
Sunday, June 1st: possible 10:45am depending on seeding from Saturday;  Placement games could be 2:15 or 4pm

June 6-8:  @ Lux-Casco -
Thursday, June 5, 5:00pm vs LC Spartans 9U, Casco Holy Trinity Field
Friday, June 6, 6:30pm vs LC Spartans 10U, Casco Holy Trinity Field
Saturday, June 7, 1:00pm vs Green Bay Sluggers 10U, Casco Village Park Field
Saturday, June 7, 4:20pm vs Antigo 10U, Luxemburg Community Center Field
Sunday, June 8 - possible 10U championship game @ Casco Village Park

June 27-29: @ Oconto:
Friday, June 27, 5:30pm vs Menominee, Field #6
Saturday, June 28, 1:30pm vs Shawano, Field #6
Saturday, June 28, 4:30pm vs Oconto, Field #7
If finish first in pool - play at 9:30am Sunday, Field #1 and then 12:15pm either Field 1 or 2

July 11-13:  Belgian Days - schedule TBD

July 25-27: possibly Wrightstown


 

    Big Dogs 11U Roster and News

2014 11U Roster

Alex Daoust #3

Nate Everard #8

Charlie Neinas #9

Dylan Buhr #12

Devin Schinktgen #13

Nick Baudhuin #15

Marcus Marchant #19

Drew DeFere #22

Gavin Miller #26

Drew Rass #33

Aiden Vandertie #52

Coaches:  Dave Neinas, Shannon Rass, Dean DeFere








 

    Big Dogs 11U Schedule

Scrimmage, Wednesday night 7pm at park



Sandlot Tournament (Green Bay) Schedule for May 30-June 1
Saturday, May 31st: 9am and 5pm
Sunday, June 1st: either 9 or 10:45 depending on seeding; championship games either 2:15 or 4pm

June 6-8:  @ Lux-Casco

Thursday, June 5, 8:15pm vs LC Spartans 11U, Casco Village Park
Saturday, June 7, 11:20am vs Kimberly 11U, Casco Village Park
Further bracket games to be played depending on seeding.  Can be 4:20, 6:00 or 7:40 Saturday pm; also could be anywhere from 8am to 4:20pm Sunday. 

June 20-22: @ Wrightstown -  We are in Pool B (to advance to Sunday, teams need to finish first or second in their pool)

Friday, June 20, 6:15pm vs DePere 11U, Field #2 (Junior Babe)
                                            Saturday, June 21, 10am vs Kiel 11U, Field #2
                                            Saturday, June 21, 1:30pm vs Waupaun 11U, Field #2
                                            Sunday, June 22, 10am, Pool A 1  vs Pool B 2, Field 1
                                                                       10am, Pool B 1 vs Pool A 2, Field 2

                                            Sunday, June 22, 1:00pm Championship game, Field 1
                                                                       1:00pm Third place game, Field 2
         

June 27-29: @ Oconto
Friday, June 27, 7:15pm vs Bayport, Field #2
Saturday, June 28, 8am vs Peshtigo, Field #2
Depending on pool placement, placements games are either later Saturday or Sunday.


July 11-13:  Belgian Days - schedule TBD